Asunto ensin -kouluttajakoulutus 9.9., 14.10., 11.11., ja 8.12.2026 klo 10-15

Mikä: Rekisteröity Verkostokehittäjien Asunto ensin -kouluttajakoulutus järjestetään jo kuudetta kertaa Suomessa. Koulutukseen voivat hakea kaikki asumissosiaalisen työn ammattilaiset.

Koulutus tukee Asunto ensin -työn jalkauttamista ja mahdollistaa hallitusohjelman tavoitteiden mukaisen asunnottomuustyön toteuttamisen. Asunto ensin -kouluttajana sinulla on mahdollisuus edistää hallitusohjelman mukaista asunnottomuustyötä omassa organisaatiossasi, paikkakunnallasi sekä hyvinvointialueellasi.

Mitä saat: Neljän päivän koulutuskokonaisuuden myötä saat Asunto ensin -kouluttajasertifikaatin sekä valmiudet kouluttaa ja jalkauttaa Asunto ensin -mallia ja työotetta.

Koulutuksen ytimessä ovat käytännönläheiset työpajat, joissa syvennytään yhdessä keskeisiin periaatteisiin, jaetaan toimivia työvälineitä ja opitaan menetelmiä, joita voit hyödyntää omassa arjen työssäsi – ja välittää eteenpäin muille.

Koulutuksen myötä liityt valtakunnalliseen kouluttajaverkostoon, jossa kokemuksia, kysymyksiä ja oivalluksia jaetaan yhteiseksi voimavaraksi asunnottomuustyön kehittämisessä.

Milloin: Neliosainen koulutus järjestetään 9.9., 14.10., 11.11., ja 8.12.2026 klo 10-15. 

Kenelle: Koulutus on suunnattu ensisijaisesti henkilöille, jotka työskentelevät asunnottomuuden parissa tai tekevät asumissosiaalista työtä.

Et tarvitse syvällistä ennakkotuntemusta Asunto ensin -mallista – tärkeintä on kiinnostus oppia ja kehittää omaa työtä. Tässä koulutuksessa opitaan yhdessä tekemisen kautta!

Missä: Koulutus järjestetään Y-Säätiön tiloissa osoitteessa Maistraatinportti 1, 00240 Helsinki

Koulutukseen mahtuu mukaan 20 osallistujaa, joten varmista paikkasi ajoissa. Koulutus on maksuton.

Ilmoittaudu nyt – tai jaa tieto kollegallesi tai työyhteisöösi!

ILMOITTAUTUMINEN

Koulutukseen ilmoittautuneille lähetetään tarkempaa infoa koulutuskokonaisuudesta elokuussa.

Lisätietoja voit kysyä sähköpostitse osoitteesta mia.saarela@ysaatio.fi.